Demek ki Gül de ‘Türk usulü başkanlık sistemi’ne karşı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, başkanlık sistemine dair, “Önemli olan, sistemin içinde denge denetim bulunması” demiş. Temel sorun bu zaten. AK Parti’nin başkanlık modeli teklifinde ne denge var ne denetim.

Şu sözler Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ait: “Sistemler konusunda söyledim. Her sitemin kendi içinde o sistemi demokratik yapan check-balans’ları (denge-denetim) vardır. Ben sadece onlara dikkat edilmesini söyledim. Önemli olan, hangi sistem olursa olsun, o sistemin içinde check-balans olması gerekiyor.”

Şöyle devam ediyor Gül: “Hangi sistem olacağı siyasi tercih konusu ama önemli olan sistemin içindeki check balanslar. Bunlar tartışılıyor Neticelenmiş bir şey yok. Ak Parti’nin de bu konudaki tavrı budur diye son halini almış bir durum yok. Başkanlığa verilen bir taslak var.”

Evet, bir taslak var, ancak o taslakta Gül’ün gereklilik olarak gördüğü ‘dengeleme denetleme’ yok. Temel sorun da bu zaten. AK Parti’nin başkanlık modeli teklifinde başkana, denetlenmesi ve dengelenmesi imkansız, haddinden fazla yetkiler tanınıyor.

Nitekim Gül taslağı okumuş ki pratikte olmayanı, teoride olması gerekene dikkat çekerek anlatmaya çalışıyor.

Bugünkü haberlere bakılırsa yeni bir anayasa çabasından sonuç çıkmayacak. Ve yakında kendimizi ‘Türk usulü başkanlık sistemi’ne doğru sürüklenen bir ülkede bulacağız.

Bir yanda parti teşkilatını, söz konusu taslağı halka anlatmakta yetersiz kaldığı için haşlayan bir başbakan, öte yandan mahçup ifadelerle de olsa taslağı ‘temel’den yanlış bulduğunu ortaya koyan bir cumhurbaşkanı… Hayırlısı.

Reklamlar

About Erdal Güven

Journalist
Bu yazı Türkiye içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s