Yasaklar, önlemler işe yaradı mı?

AK Parti’nin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana ‘içkiyle mücadele’ adına nice düzenlemeye gidildi. Amaç içki tüketimini azaltmaktı. Peki sonuç? Yasaklara, önlemlere rağmen daha az değil, daha çok içtik!

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) geçen aralık ayında üye ülkelerin sağlık verilerine ilişkin bir rapor (Health Data 2012) yayınladı. Çakırkeyif medyamız, sağolsun, kişi başına düşen sağlık harcaması, doktor-hemşire-hastane yatağı sayısı ya da bebek ölümü gibi ‘hayati’ oranladan değil,  içki tüketiminden gördü raporu… Onu da teknik olarak doğru ama gazetecilik açısından yanlış gördü!

Evet, doğruydu, rapora göre Türkiye’de içki tüketimi son 30 yılda (1980-2010) yüzde 17 gerilemişti. Peki ya  2002 ile 2010 arasında? Bir başka deyişle içki tüketiminin giderek bir ‘mesele’ haline geldiği AK Parti iktidarında tablo neydi?  Asıl ‘haber’ buydu ve şöyle diyordu haber: Türlü çeşitli caydırıcı önlemlere rağmen sekiz yıllık AK Parti iktidarı boyunca Türkiye’de içki tüketimi azalmamış, tersine yükselmişti!

Şöyle ki: Türkiye’de 2002 yılında kişi başına tüketilen saf alkol miktarı 1,4 litreydi. OECD’nin son ölçümü yaptığı 2010 yılında ise söz konusu miktar 1,5 litre olarak kaydedildi. (Yeri gelmişken belirteyim, belki medyamız da düzeltir, içki başka şey alkol başka… Bir şişe içki içtiğinizde içindeki alkol oranı neyse o kadar alkol tüketiyorsunuz… Ortalama olarak biraysa yüzde 5-6, şarapsa yüzde 11-16, rakıysa yüzde 40-45…)

Tüm dünyada tüketici piyasalarını araştıran Euromonitor’ın bulguları da OECD raporuyla aynı sonuca işaret ediyor. Hesabını içilen içki miktarı üzerinden yapan kuruluşa göre 2005 ile 2010 arasında Türkiye’de kişi başına içki tüketimi 18,3 litreden 20,5 litreye yükseldi.

Euromonitor’un tahminleri 2011 ve 2012’de Türkiye’de içki tüketimin daha da arttığı yönünde.

2013’ten sonrasını hep birlikte göreceğiz…

 

Reklamlar

About Erdal Güven

Journalist
Bu yazı Türkiye içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s