Kendine demokratlığın daniskası

Erdoğan demiş ki, “Bu seçim barajını biz getirmedik.” İyi de 1980 Anayasası’nı da siz getirmemiştiniz ama birçok antidemokratik maddesini -ne iyi ki- kaldırdınız. Ama en antidemokratik maddelerinden birini savunuyorsunuz.

Önce Başbakan Yardımcısı Arınç konuştu, sonra da Başbakan Erdoğan. Kestirip attılar, ‘Seçim barajı kalkmayacak, düşmeyecek’ diye.

O seçim barajı ki yüzde 10’dur, demokrasilerde yanına yaklaşabilen yok. Rusya’da bile yüzde 5’e indirildi.

AKP hükümetinin baraj inadının gerekçesi ne? Yönetimde istikrar. Peki ya temsilde adalet? Her seçimde boşa giden ya da kerhen kullanılan milyonlarca oy? Yanıt yok. Gerçi soran da yok doğru dürüst.

Siyasi, ekonomik ve toplumsal istikrar deyince herhalde akla gelen ilk ülkelerden biri, hatta birincisi Almanya’dır. Almanya’da kaçtır seçim barajı bilir misiniz? Yüzde 5.

Bu bağlamda AKP hükümetinin öcüleştirdiği olgulardan biri de koalisyon. Aynı Almanya 2’nci Dünya Savaşı’ndan beri koalisyonlarla yönetiliyor. Ne zararını gördü?

AKP hükümetinin yönetimde istikrar uğruna dört elle sarıldığı yüzde 10’luk seçim barajının temsilde adaleti, dolayısıyla katılımcı-çoğulcu yönetim anlayışını nasıl zedelediğini ve çok daha fazlasını hep birlikte gördük, görüyoruz.

Aynı AKP hükümetinin yücelttiği tek parti iktidarının, kuvvetler ayrılığını nasıl sakatladığını, muhalefeti nasıl işlevsizleştirdiğini, uzlaşma kültürünü nasıl harap ettiğini, medyayı nasıl hizaya soktuğunu ve çok daha fazlasını da yine hep birlikte gördük, görüyoruz.

En komiği de Erdoğan demiş ki, “Bu seçim barajını biz getirmedik.” İyi de 1980 Anayasası’nı da siz getirmemiştiniz ama birçok antidemokratik maddesini -ne iyi ki- kaldırdınız. Ama en antidemokratik maddelerinden birini savunuyorsunuz.

Böyle bir mantık olur mu? 1980 Anayasası yeri geldi mi tu kaka, yeri geldi mi oh ne ala..

AKP kendine demokrat deyince kızıyorlar bir de…

Bayrak zaferi!

Dün bayram etmişti hükümet. ‘O bayrak’ inmişti sonunda. Ankara’nın dediği olmuştu. ‘Zafer’ bizimdi.
Medyanın da görülesi bir sevindirik hali vardı. Anlı şanlı haber kanalları, bayrağın indirilişini canlı aktardı. Dünkü gazeteler çığlık çığlığa zaferi kutluyordu.

Bakınız…

Haberlere göre indiğine sevinilen bayrak PYD ya da YPG bayrağı. PYD dediğim Rojava’nın, yani Suriye’nin kuzeydoğusuna denk düşen Batı Kürdistan’ın en güçlü siyasi partisi. YPG de fiilen PYD’nin silahlı örgütü.

Peki PYD ya da YPG bayrağı indirildi de yerine kimin bayrağı asıldı? Aynı haberlere göre Yüksek Kürt Konseyi’nin. O ne peki? Rojava’daki Kürt gruplarının şemsiye örgütü. Öncüsü ve en güçlü üyesi kim? PYD… Peki konseyin resmi silahlı gücünün adı ne? YPG…

Sonuçta değişen ne? Hiçbir şey. Suriyeli Kürtler için bir al gülüm ver gülüm durumu.

Ama olur mu? O bayrak indi ya… Ankara’nın dediği oldu ya… Zafer kazandık ya…

Suriye politikası batmış, medyayla el ele ört bir bayrak da kimse görmesin.

Ne mutlu Müslim’e…

Milliyet’ten Aslı Aydıntaşbaş’ın yalancısıyım. PYD lideri Salih Müslim’e Ankara’da şu beklentiler dile getirilmiş:

1 – Esad rejiminin sizi kullanmasına izin vermeyin.
2 – Diğer muhalif gruplarla entegre olun.
3 – Suriye’nin geleceğiyle ilgili oldu bitti yaratmayın.

Bu önerileri duyunca, ‘Ne iyi ettim de geldim şu Ankara’ya. Zihnim açıldı, ufkum genişledi, meğer ben ne kadar yanlış bir yoldaymışım’ diye düşünmüştür herhalde Müslim.

Öyle ya PYD değil mi ilk günden beri, ne yapsak etsek de bizi on yıllarca yok sayan ve ezen Esad’a tepe tepe kullandırtsak kendimizi diye kıvranıp duran.

PYD değil mi cihatçısı, Kaidecisi, Selefisi tüm muhalif gruplar kollarını açmış Kürt kardeşlerini bağrına basmak isterken hepsine sırt çevirip bildiğini okuyan (Daha önceki gün bu gruplardan biri ‘Esad’ın köpekleri ve yaltakçıları’ diye nitelediği PYD güçlerini yot etmek için cihat çağrısında bulundu).

Ve PYD değil mi rejim, muhalif gruplar, bölge ülkeleri hiçbir hesap kitap yapmaksızın masum masum öylece durup beklerken gece gündüz hinlik peşinde, Suriye’nin geleceğiyle ilgili bir oldu bitti planlayan.
Ne mutlu Müslim’e. Onun da her dara düştüğünde gelip yardım umacağı bir Ankara’sı var artık.

Taraf, 28 Temmuz 2013

Reklamlar

About Erdal Güven

Journalist
Bu yazı Suriye, Türkiye içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s