İngiliz esprisi

Britanya’nın ‘yarış’tan çekilmesiyle hükümet düzeyinde Suriye’ye müdahele yapılmasını savunmada Türkiye yeniden rakipsiz kaldı, ne mutlu AKP’ye!

Britanya Suriye’de ABD’nin yanında yok. Dün gece Avam Kamarası’ndaki oylamadan çıkan sonuç bu. Britanya parlamentosunun alt kanadı, 272’ye karşı 285 oyla ‘kimyasal silah kullandığı’ gerekçesiyle Suriye’ye düzenlenmesi planlanan harekata ‘Hayır’ dedi. Oysa 77 sandalyelik bir çoğunluğu vardı iktidardaki koalisyonun.

Nasıl mı çıktı bu karar? Uzatmadan: 1-Halk ikna olmadı, 2-Hukukçular destek vermedi, 3- Muhalefet direndi, 4 – İktidardaki koalisyona mensup onlarca milletvekili özgür iradesiye ‘Hayır’ dedi.

Özetle: Britanya’da demokrasi işledi ve iktidardaki koalisyon partileri dışında destek görmeyen askeri müdahaleye katılım reddedildi.

Dikkatinizi çekerim: Britanya parlamentosu, ‘Assad’ın kimyasal silah kullandığı kanıtlansa bile’ askeri müdahaleye ‘Hayır’ dedi. Aynı parlamento daha önce, muhalefetin ‘BM Güvenlik Konseyi’nin kararı beklensin’ diyen değişiklik teklifini de reddetti. Yani kategorik bir ret söz konusu.

Tabii Biratanya’nın ‘Hayır’ demesi ille de ABD’nin Suriye’yi vurmaktan vazgeçeceği anlamına gelmiyor, daha önce birçok ‘solo’ harekat yaptı ABD. Panama, Granada, Lübnan, Somali, Libya, Afganistan ilk akla gelenler. Göstermelik de olsa bir harekat düzenleyecekler gibi gidişat. Belki dua ediyorlar saldırı Esad’ın işi çıkmasın diye ama kendi çizdikleri ‘kırmızı çizgi’yi aştı Amerikalılar, geri dönmeleri zor. Yoksa Beltway Kuşağı dışında, yani siah lobisi hariç, doğru dürüst destek yok ABD’de de yok müdahaleye.

Şu da var ki Suriye’yi vurmak ABD için hayati bir mesele değil, o yüzden ‘Hayır’ dedi diye Britanya’nın ABD’yle ‘özel ilişki’si ölmez. Olsa olsa hafif bir yara alır.

Öte yandan şu bir gerçek ki Britanya’nın ‘Hayır’ demesi ‘Kimyasal silah kullandı’ gerekçesiyle Suriye’ye saldırmanın meşruiyetini daha da azaltmıştır.

Daha da ilginci: Gerekçesi, koşulları ne olursa olsun onca Müslüman ülkenin aylardır, hatta yıllardır zemin hazırladığı, çanak tuttuğu ve yine Müslüman bir ülkeye girişilecek saldırıya Hıristiyan bir ülke ‘Hayır’ dedi. Bakalım her şeyi komploya, Haçlı zihniyetine bağlama heveslisi ezberci kolaycılar ne diyecek bu duruma?

Demek ki mesele Müslüman ya da Hıristiyan meselesi değilmiş. Neymiş: Demokrasiymiş! Ve demek ki neymiş: Demokrasi sandıktan ibaret değilmiş.

Sonuç olarak Britanya’da demokrasi işledi ve parlamento halkın ezici çoğunluğunun görüşü doğrultusunda bir karar aldı. Üstelik bizim 1 Mart 2003 tezkeresi gibi tüzük gereği değil, oy çoğunluğuyla alındı bu karar.

Britanya parlamentosunun demokratik kararı hiç kuşku yok ki Batı’dan, hatta demokrasiden umudunu kesen Başbabakan Erdoğan ve AKP’nin önde gelenlerinin yüreğine su serpecektir!

Dün gece oylamadan sonra partilerinin görüşünün aksine ‘Hayır’ diyen İngiliz Muhafazakar ve Liberal Demokrat miletvekilleri göğüslerini gere gere kararlarını savunuyorlardı.

Aklıma geçen gün, ‘Bütün muhalefet hayır dese bile Suriye için tezkereyi rahat çıkarırız’ minvalinde övünen Başbakan Yardımcısı Arınç geldi. Ne hazin…

Britanya’nın ‘yarış’tan çekilmesiyle hükümet düzeyinde Suriye’ye müdahele yapılmasını savunmada Türkiye yeniden rakipsiz kaldı, ne mutluk AKP’ye!

(Avam Kamarası kararının hemen ardından kaleme alınmıştır)

Reklamlar

About Erdal Güven

Journalist
Bu yazı Dünya, Suriye, Türkiye, Uncategorized içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s