Acem oyunu mu, bildiğimiz Ortadoğu’nun sonu mu?

Bizim medya mahallesinde ‘bomba haber’ denir böylesine…

Ruhani’nin cumhurbaşkanlığına seçilmesinin ardından Tahran’dan yükselen ılımlı ve diyaloğa açık sesler, derken Ruhani ile Obama arasındaki sürpriz iyi dilek mesajlaşmaları, nükleer müzakere süreci üzerinde handiyse bir ‘kelebek etkisi’ yarattı. Mutabakata göre İran, nükleer programını sürdürebilecek ama tamamen barışçıl nitelik ve kapsamda tutmak koşuluyla; buna karşılık Batılı ülkeler de İran’ın etrafındaki kıskacı gevşetecek, tecrit ve yaptırımları hafifletecek. ‘Acem diplomasi’sinin oyununa gelip vahim bir hata yapıldığı kanaatindeki İsrail ve Suudi Arabistan’ın, Batılı müttefikleri nezdinde uygulayacağı siyasi baskılar ve/veya sabotaj niteliğinde yapacağı hamleler mutabakatın önündeki en ciddi tehlikeler. Buna karşılık, işin içinde ABD’nin yanısıra bugüne kadarki müzakerelerde hep İran’ı koruyup kollamış Çin ve Rusya’nın da yer alması, mutakabatın sağlamlığı ve uygulanırlığı açısından bir o kadar ümit veriyor.
Mutakabat altı ay için geçerli. Yani, taraflar birbirlerine bir nevi deneme süresi tanımış bulunuyor. Bu süre içinde kat edilecek mesafe, mutabakatın kalıcı bir anlaşmayla sonuçlanmasının önünü açacak… Tabii tam tersi de geçerli.
Süreç ilerledikçe, mutakabatın güçleneceği aşikar. Benzer tüm süreçlerde olduğu, nükleer mutabakatın kaderini de tarafların siyasi iradesi belirleyecek… Bu irade tecelli eder de süreç rayına oturursa bildiğimiz Ortadoğu’nun sonu görünmüş demektir…

Reklamlar

About Erdal Güven

Journalist
Bu yazı Dünya, Uncategorized içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s