KKTC’den dost olmaz!

Türk Dış Politikası Kamuoyu Algıları Araştırması‘ndan bir kesit… ‘Sizce son dönemde Türk dış politikası açısından öncelikli gündem maddesi nedir’ sorusuna,  yüzde 65,5’lik kesim ‘Suriye sorunu’ demiş. Terörle mücadeleden ABD’yle ilişkilere kadar birdizi gündem maddesinin içinde Kıbrıs meselesi ya da KKTC’yle ilişkiler yok.

Ucu Kıbrıs’a ‘dokunan’ bir başka soru: Sizce Türkiye’nin en yakın dostu hangi ülkedir? ‘KKTC’ diyenlerin oranı sadece ve sadece yüzde 3,8. KKTC’nin geride bırakabildiği tek ülke 2,9’luk Pakistan.‘Yavru’ olunmuş ama ‘dost’ olunamamış demek ki. Bir tür ‘nankör’ ya da ‘hayırsız evlat’ sendromu mu yoksa?

‘Hayırlı’ bir sonuç yok mu diyeceksiniz… Var. ‘Sizce en çok hangi ülke veya ülkeler Türkiye’ye tehdit oluşturmaktadır’ sorusunu ‘Kıbrıs Rum Kesimi’ diye yanıtlayanların oranı yüzde 4 bile değil. Bir başka ifadeyle, ‘Kıbrıs Rum Kesimi’ Türk kamuoyunun tehdit sıralamasında en son sırada. Daha iyisi, sondan bir önceki ülke de yüzde 6,5’le Yunanistan.

Bir soru şöyle: KKTC’yi Türkiye açısından nasıl nitelendirirsiniz?

Dost olamadık diye üzülenlere iyi haber: Katılımcıların yüzde 56’sına göre KKTC Türkiye için ‘Asla vazgeçilemeyecek kardeş ülke.’

Bu kesimi tam tersini düşünen kesim izliyor oran olarak. Yüzde 19,4’lük kesimin yanıtı, ‘KKTC Türkiye’nin sırtında bir kambur.’ KKTC’yi ‘Akdeniz’de stratejik bir üs’ olarak görenler de var: Yüzde 14,2.

‘Tamamen Türkiye’nin olmalıdır’ diyenlerin oranı ise yüzde 1,4. Anlaşılan o ki Taksim, Türkiye kamuoyu için artık İstanbul’da bir semt sadece…

 

Reklamlar

About Erdal Güven

Journalist
Bu yazı Kıbrıs, Türkiye içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to KKTC’den dost olmaz!

  1. Cigdem Aydın dedi ki:

    Yazınızın bütünü bir araştırmaya dayandırılmış Fakat bizler burada Türkiye’den gelen nüfüsla kardeşçe yaşamaya çalışırken bu şekilde bölücü bir yaklaşım olmadı diye düşünüyorum.Neden çünkü ulus tektir ve bu ülkede KKTC’de yaşayanların ulusu da Türk’tür.Ayrılıkçı düşünceler yüzünden bugün dünyada kalıcı barış sağlanamadığı gibi bu tür araştırmaların sonuçları sizin gibi aydınlar tarafından da bu şekilde yorumlanınca üzüldüm.KKTC’den dost olmaz ABD’den olur ! Nasıl olur bir gün bu yöndeki görüşünüzü de paylaşırsanız sevinirim.Ben ABD’de sömürgeden başka bir şey göremeyenlerin sınıfındanım da o bakımdan.

    • Sertaç Özdemir dedi ki:

      Siz yazıyı yanlış yorumlamışsınız sanırım. Başlıkta ironi yapılmış ve Türkiye tarafından KKTC’ye verilen değerin düşük olduğu eleştiriliyor. Ayrıca Erdal Güven söylediğinizin tam aksine KKTC’ye önem veren birisi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s