Demokratik yıllar

Türkiye 2014’e öyle bir Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı’yla giriyor ki nasıl çıkar bilemiyorum…
2013, Gezi’dir. Yılın değil, son yılların en ‘sahici’ eylemidir çünkü. Gerisi boş…
Yılın son ‘şaka’sı Suriye’den; Türkiye’yi BM’ye şikayet etti Esad yönetimi.

“Olayları günlük değerlendirmek doğru değildir. Bu, her maçın pozisyonuna ayrı yorum yapmaya benzer.”
“Siz 14-16 ay önce başlamamış operasyonları bekletip bekletip ve hiç alakası olmayan dosyaları birleştirerek, seçime üç ay kala bunu güya patlatma tabiriyle patlatırsanız, buna demokrasilerde hiç kimse ‘yolsuzluk ve rüşvet operasyonu’ demez. Bunun adı ‘siyaseti dizayn operasyonu’dur.’
“Son dönemdeki operasyonu planlayanların hedefi Türkiye’nin gelişimini engellemek, uygulamaya koyanların hedefi ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan.”
“Hiç kimse 30 Mart seçimlerini yerel seçim gibi görmemeli. 30 Mart seçimleri, küresel operasyona karşı verilecek mücadele seçimidir.”
“Artık Türkiye, kendi bölgesinde birilerinin politikası ekseninde politika üreten bir ülke değil. Artık Türkiye, IMF’nin üç kuruşuna muhtaç bir ülke değil. Türkiye, dünyadaki fakir fukaranın umudu bir ülke. Bugün Recep Tayyip Erdoğan, sadece Türkiye’nin lideri değil, adeta İslam dünyasının umudu. Bu, birtakım güçleri rahatsız ediyor. Belli ki Türkiye’nin bu ivmeyle büyümesine, gelişmesine ve yükselmesine tahammül edemeyen güçler var. Mayıs ayında Türkiye’de ekonomide yaşanan olaylar ve haziranda başlayan Gezi süreci ve bugüne kadar dinmeyen operasyonlar. Bunlar Türkiye’de hangi mihraklar tarafından yapıldığının göstergesidir. Bazen taşeronlar değişebilir. Uygulayıcıları değişebiliyor ama planlayıcıları değişmiyor. O planlayıcılarının da kökünün burada olmadığını gayet iyi biliyoruz.”
“Japonya, bugün Japonya ise 18. yüzyılın başlarında devletin en itibarlı mesleği olan samuraylıktan istifa ettirilip ticarete yönlendirilen ve devlet desteğiyle ciddi şekilde finanse edilen o girişimciler sayesindedir.”
“2013’ün Mayıs’ını görüyorum, bambaşka bir Türkiye. IMF’ye son taksitini ödemiş, notu yatırım yapılabilen ülkeler seviyesine çıkmış, faiz Cumhuriyet tarihinin en dip seviyesine gelmiş, peş peşe nükleer santral ihalesi, 3. havalimanının ihalesini yapmış, devlet hem gelir elde ediyor hem yatırım yapıyor. Kanal İstanbul’un artık her noktada hayata geçeceğine olan inanç pekişmiş, Türkiye’de başta KOBİ’ler olmak üzere artık herkes ekonomik bir hamleye psikolojik olarak da hazır haldeyken, bir anda baktık 2 milyar 800 milyon fidanı toprakla buluşturmuş bir iktidara, üç tane ağaç kesiliyor diye bir operasyon yapıldı. Ondan sonra faizler hızlı bir şekilde yukarı tırmanmaya başladı. Maalesef o heyecanda bir azalma oldu ve ondan sonra Türkiye, farklı konuları tartışmaya başladı.”
“Bu ülke, ne zaman bir atak yapmaya kalksa, ne zaman ‘Tüm yüklerimizden kurtulduk, artık çok daha hızlı ilerlemeye başladık’ dese, mutlaka bir takım yerli işbirlikçilerle ama büyük aklın dışarıda olduğu bazı operasyonlarla karşı karşıya kalıyoruz. Mayısın Türkiye’si ile maalesef Haziran’ın Türkiye’si, Ekim’in Türkiye’si ile Aralık’ın Türkiye’si aynı değil. bu, bu millete yapılan en büyük haksızlıktır. Bu, ülkenin girişimcisine yapılan en büyük haksızlıktır.”

Uzattım biraz, kusura bakmayın….

Yukarıdaki ifadeler Fikri Işık‘a ait. Türkiye’nin yeni Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı kendisi. Sanayi neyse de Türkiye böyle bir Bilim ve Teknoloji bakanıyla 2014 yılına giriyor. Artık nasıl çıkar bilmem.

Şunu da söylemiş bakan: “Hatta ilk sayın başbakanımız ismimizi söyleyince, evde böyle bir ‘şok’ oluştu (…) sürpriz oldu. Ben bakanlık beklemiyordum ama Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nı hiç beklemiyordum.”

Biz bekliyorduk Fikri bey, biz bekliyorduk… Beklediğimize de değmiş doğrusu.

Demokratik yıllar…

Yılın ‘laf’ı

Unutulmasın:
“Bir kişi, iki kişi, üç kişi, dört kişi polise direnirken ölüyor…” (Başbakan Tayyip Erdoğan…
Yılın ‘olay’ı
Lafı uzatmaya gerek yok. 2013, Gezi’dir. Yılın değil, son yılların en ‘sahici’ eylemidir çünkü. Gerisi boş.

Yılın marşı

Fenerbahçe’nin taraftar grubu Vamos Bien’den:

“Daha 19 yaşında düşlerinde özgür dünya
Öptüğü çubuklu forma yaşayacak anısına
Ali İsmail Korkmaz
Fenerbahçe yıkılmaz”

Fenerbahçe yerine istediğiniz takımı koyun siz…
Bir de polise karşı söylemişlerdi ki… İzlemek için: http://www.youtube.com/watch?v=cXs8wF_pLl4

Ve yılın ‘şaka’sı

Suriye, Türkiye’yi BM’ye şikayet etti: “Türk hükümeti, teröristlere sistematik biçimde yardım ve yataklık ediyor. Bu, uluslararası anlaşmaların açık bir ihlalidir.”
Şaka dediğime bakmayın gerçek bu.

Reklamlar

About Erdal Güven

Journalist
Bu yazı Dünya, Türkiye içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s